Hírek

Európai Mobilitási Héthez kapcsolódó alkotópályázat

2024. évi EURÓPAI MOBILITÁSI HÉT
RAJZ-, FOTÓ- ÉS KREATÍV PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

Az Építési és Közlekedési Minisztérium, az Energiaügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium Európa legnagyobb közlekedéssel összefüggő környezetvédelmi kampányához csatlakozva „Mindannyiunké a tér” címmel rajz-, fotó- és kreatív pályázatot hirdet.

A pályázat témája:
A 2024. évben az Európai Mobilitási Héthez kapcsolódó alkotópályázatunk témája az élhető települések bemutatása, „Mindannyiunké a tér” címmel.

A „Mindannyiunké a tér” című rajz-, fotó- és kreatív pályázat célja, hogy felhívja a figyelmet az élhető települések fontosságára, és ösztönözze a közösségi összetartozás és a fenntarthatóság iránti elkötelezettséget. Az élhető települések olyan helyek, amelyek lakói magas életminőségben élhetnek, és ahol a közösség valamennyi tagja számára kedvező feltételek állnak rendelkezésre. Az alábbi szempontok mentén gondolkodj el és mutasd be, milyen egy élhető település:

Az élhető települések jól kiépített közlekedési hálózattal rendelkeznek, beleértve a közösségi közlekedést, a kerékpárutakat és a gyalogos sétányokat. Ezek a közlekedési módok biztonságosak és könnyen hozzáférhetők, lehetővé téve a lakók számára a kényelmes, gyors és balesetmentes közlekedést. A városi ligetek, kertek és egyéb zöldterületek jelenléte kulcsfontosságú – hiszen a növényzet nemcsak a levegő minőségét javítja, hanem a hőterhelést is mérsékli –, lehetőséget teremtenek a szabadidős tevékenységekhez.

Az elérhető és megfizethető lakhatási lehetőségek alapvetőek. Az épületek és lakások legyenek jól karbantartottak, víztakarékosak, hűtés-fűtés rendszerük megújuló energiaforrások használatára támaszkodjék, beltéri kialakításuk feleljen meg a különböző életkori és családi igényeknek. A minőségi egészségügyi ellátás és színvonalas oktatási intézmények nélkülözhetetlen feltételei az élhető településeknek. Ezek az intézmények legyenek könnyen hozzáférhetők minden lakos számára, és biztosítsanak magas színvonalú szolgáltatásokat.

A közösségi összetartás és a társadalmi kapcsolatok szintén fontosak az élhető települések kialakításában. A közösségi események, rendezvények és közösségi terek segítik a lakosok interakcióját, míg a kulturális élet gazdagítása – például színházak, múzeumok, koncertek és kiállítások révén – hozzájárul a település élhetőségéhez és a lakók szellemi gyarapodásához.

A gazdasági fenntarthatóság és közbiztonság is elengedhetetlen feltétele az élhető településeknek. Az erős gazdasági alap, a munkahelykínálat, a napi bevásárlási lehetőségek és a helyi piacok elősegítik a település stabilitását és a közösség gazdasági életének pezsgését. Az alacsony bűnözési ráta, a jól felszerelt rendőri és tűzoltósági szolgálatok és a polgárőrség hozzájárulnak ahhoz, hogy a lakók otthonosan és biztonságban érezzék magukat.

Alkotói kategóriák:
A. rajz
B. fotó
C. szabadon választott, kreatív alkotás

Minden nevezési kategóriában külön díjazzuk a pályázók alkotásait:

1. Egyéni nevezési kategória:
• óvodás
• általános iskola, 1-2. osztályos
• általános iskola, 3-4. osztályos
• általános iskola, 5-6. osztályos
• általános iskola, 7-8. osztályos
• középiskolás
• felnőtt

2. Csoportos nevezési kategória:
• óvodás korcsoport
• általános iskolás korcsoport
• középiskolás korcsoport
• felnőtt korcsoport

3. Családi nevezési kategória

A pályázatra a határon túli alkotók pályaműveit is várjuk.

Pályázati feltételek:

Rajz kategóriában egy alkotó kizárólag egyetlen alkotással pályázhat. Rajzpályázati kategóriába tartozik a ceruza, zsírkréta, filctoll, grafit, pasztell, festék alapú anyagok használatával készült pályamű. A rajzokat nem szükséges képkerettel ellátni.

Fotó kategóriában egy pályázó legfeljebb 3 db digitális, JPG formátumú felvételt küldhet be. A képek mérete egyenként nem haladhatja meg a 10 Mb-ot. Nevezni lehet a pályázati témához kapcsolódó valós életképekkel, de megengedett a technikai alkalmazásokkal, digitálisan összevágott fantázia-fotóalkotás is.

Szabadon választott kreatív alkotás kategóriában az alkotó beadhat a felsorolt rajzeszközökön kívüli anyagok, például agyag, fa, papír, fém, műanyag, ragasztóanyag, stb. felhasználásával, vagy ezek rajzeszközökkel történő kombinációjával készült pályaművet. Kreatív alkotások körébe tartozik pl. a tűzzománc, kisplasztika, textília, fafaragás, társasjáték, stb., továbbá a digitális technológiával előállított vizuális alkotások is.

Kérjük, hogy a pályaművek azonosítása érdekében feltétlenül adjanak egyedi, megkülönböztető címet alkotásuknak, és ezt a címet adják meg az adatlapon!

A rajzokat, valamint a kreatív alkotásokról készült képeket digitális formában várjuk, JPG vagy PNG kiterjesztéssel (10 MB alatti méretben), szkennelve vagy fotózva. Kérjük, hogy ne maradjon árnyék vagy bármilyen fényhatás a képeken a fotózás/szkennelés után. A fotóalkotásokat JPG kiterjesztéssel kérjük beküldeni.

A digitalizált rajzokat, fotókat és a kreatív alkotásokról készült felvételeket a pályázó elérhetőségeit tartalmazó adatlap kitöltésével a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. weboldalán, az alábbi címen lehet elektronikusan beadni:
https://www.kti.hu/emh/rajzpalyazat/

Pályázati határidő:
A pályázatok weboldalra történő feltöltésének határideje: 2024. november 4. 24:00 óra
A határidő lejárta után feltöltött pályázatokat a zsűri nem tudja figyelembe venni.

Díjazás, jutalmak:
Az alkotásokat a beadási határidő lejártától számított 45 napon belül szakmai bírálóbizottság véleményezi, amely a megadott kategóriákban korcsoportonként hirdet győzteseket. A legsikeresebb művek alkotóit a minisztériumok által felajánlott díjakkal jutalmazzuk. A fődíjakon túl, a bírálóbizottság döntése alapján további értékes különdíjak találnak majd gazdára.

Az eredményhirdetésre 2025. I. negyedévében kerül sor. Az eredményről a nyerteseket e-mailben értesítjük, a díjak átadásának részleteiről a díjazott alkotókat és a nevelési–oktatási intézményeket a későbbiekben tájékoztatjuk.

A bírálóbizottság fenntartja magának a jogot, hogy a pályaművek értékelésekor, amennyiben egyes korcsoportoknál nem érkezik megfelelő számú pályamű, korosztályokat és kategóriákat összevonjon, vagy más díjazási módokat állapítson meg.

A legjobb alkotásokból a pályázat kiírói kiállítást rendezhetnek. A pályázat beküldésével a pályázó vagy kiskorú pályázó esetén annak törvényes képviselője hozzájárul ahhoz, hogy a pályamű nyilvánosság előtt, az Építési és Közlekedési Minisztérium és a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. internetes felületein, kiadványaiban megjelenjen az alkotó nevének és életkorának feltüntetésével.

A pályázat beküldésével egyidejűleg a pályázó – kiskorú esetén törvényes képviselője – hozzájárul személyes adatainak az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 rendelete (GDPR rendelet) szerinti kezeléséhez, amelyet az Építési és Közlekedési Minisztérium és a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. közös adatkezelői végeznek a GDPR rendelet 5. cikkében megfogalmazott elveknek, valamint a https://www.kti.hu/adatkezeles/ weboldalon megtalálható Európai Mobilitási Hét adatkezelési tájékoztatójának megfelelően a rajz-, fotó- és kreatív pályázat megvalósítása érdekében.

A pályázat meghirdetői:

  • Építési és Közlekedési Minisztérium
  • Energiaügyi Minisztérium
  • Belügyminisztérium

A pályázat technikai lebonyolítója:

  • Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet

A pályázat koordinátorainak elérhetősége és az Európai Mobilitási Héttel kapcsolatos további információk a http://emh.kormany.hu weboldalon találhatóak. Kövessenek bennünket, jelöljék kedvencüknek az Európai Mobilitási Hét oldalát a Facebook-on: http://www.facebook.com/EMH.AMN/